Suzuki Swift - Suzie 2 BH-69-TRX

Prezentarea masinii proprii... indiferent dacă a trecut pe la noi pentru imbunatatiri sau nu

Re: Suzuki Swift - Suzie 2 BH-69-TRX

Mesajde Trixi » Lun Iul 09, 2012 3:51 pm

...cel putin, inca nu esti joasa! :)

suzie e joasa, plus am o usa de 2 metri. tre sa calculez serios unde imi opresc masina, sa nu o lovesc pe undeva si sa mai pot iesi din masina. ca urmare, ies uimitor de repede pe dreapta in ultima vreme si am inceput sa ma duc in centru pe jos sa imi rezolv problemele. (noroc, ca stau foarte aproape) :-))
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Mesajde PLM Tuning » Mar Aug 07, 2012 7:02 pm

Masina cu itp, cu asigurare, gata de drum, bravo :da:
PLM Tuning

Sex: Masculin
Autoturism: negru
Model: perlat
An: 2001

Mesajde Magos » Mar Aug 28, 2012 8:51 am

Off topic:

Trix, am o prietena care vrea sa isi cumpere un Swift, sa ma uit de ceva anume?
Are vreun defect Suzukana asta la care sa fiu atenta? :)
Vreo recomandare? :D
Magos

Autoturism: Honda
Model: Civic CRX Del Sol
An: 1995
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Mesajde Trixi » Mar Aug 28, 2012 6:11 pm

Poi...depinde la ce anume s-a orientat ea pana acum.
Eu, personal nu recomand swifturi 2007+, doar in cazul in care cineva isi permite sa cumpere nou, sau aproape nou si se leaga la cap cu reprezentanta pentru probleme de garantie.
In ciuda faptului ca sunt mai vechi, cele din 2005-06 si 2007 ante facelift sunt mult mai rezistente. Singura problema ar fi tendinta de a rugini, cutia de viteza care nu intra mereu in marsalier din prima si frana stil "pegas" fata de o masina din grupul VAG.
Cele de dupa facelift, au primit directie din plastic care are probleme serioase la fiecare 30.000 km. Am inteles ca nici ambreiajul lor nu pare sa fie mult mai rezistent si alte chestii de genu' din cauza ca multe piese confectionate din metal au fost inlocuite cu unele din plastic din cauza crizei, cum a facut si grupul VAG de altfel.

Cea din generatia mea insa recomand cu caldura. Piesele sunt accesibile si daca isi gaseste om care sa o ajute in afara service-ului cu aceste schimburi va fi multumita de buburuza.Ah...si pe cat posibil, nu cumparati una cu serie de sassiu care incepe cu J. (inseamna ca e model japonez si piesele vin doar la comanda speciala care dureaza)

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Mesajde Magos » Mie Aug 29, 2012 9:56 am

Trixi scrie:Cea din generatia mea insa recomand cu caldura. Piesele sunt accesibile si daca isi gaseste om care sa o ajute in afara service-ului cu aceste schimburi va fi multumita de buburuza.Ah...si pe cat posibil, nu cumparati una cu serie de sassiu care incepe cu J. (inseamna ca e model japonez si piesele vin doar la comanda speciala care dureaza)

Bugetul e sub 5000 E. Deci iese din discutie un model nou.
Pai unde au mai fost facute swiftanele?!? :-??
Magos

Mesajde Spark » Mie Aug 29, 2012 12:25 pm

@ magos ... Ungaria ..
Spark

An: 2006

Mesajde Trixi » Mie Aug 29, 2012 2:48 pm

99% din swifturi (exceptand modelele sport) sunt fabricate in Ungaria. modelele 2005-2007 au motorul complet ansamblat si important din tara mama, plus multe parti hard tot asa. partile plastice au fost deja produse incepand din 2006 (m-i se pare) in Ungaria si ansamblate pe masini. Aceste masini au seria de sassiu care incepe cu TSMMZA.... Inca o chestie interesanta ar mai fi (asta ca sa te inveti sa nu cumva sa ma mai intrebi de swifturi, ca incep sa vorbesc fara sa ma mai pot opri :-)) ) daca seria de sassiu se termina cu un numar mai mic de 300.000 (eu de ex sunt: 00127270) este un swift de prima generatie, cu acceleratie mecanica si cu tapiterie din portbagaj care se schimba pe garantie la reprezentante, gratuit, pentru ca sunt imbibate cu o solutie care provoaca ruginirea pieselor.
Pentru motoarele din cele 2007+ cu facelift, eu nu imi mai bag mana in foc ca vin gata ansamblate. Ele pot fi usor recunoscute dupa limitare. Aceste motoare au limitarea in 7000 fata de prima generatie care are limitarea in 6500.

Cu un buget de 5000 puteti gasi chiar ceva frumos. Eu m-as orienta la un model mai vechi, cu mai multe dotari, obligatoriu putini km si foarte foarte obligatoriu sa aibe cartea masinii si ambele chei. A se evita exemplarele albe pe cat posibil, ca multe erau masini de firma si exemplarele vandute cu numere de Ungaria. Recomand de asemenea sa cautati pe "bestauto" si nu luati masina din zona Bucurestiului.
Varianta "GS" este cea mai dotata. Jante, AC, keyless entry(ceea ce e o minune), turometru, mai multe milioane de airbaguri, proiectoare, etc, etc...si varianta GC este cea mai cheala. GLX apare in mai multe variante, de asemenea sunt unele GC dotate cu AC si cu alte minuni.Uite si o recomandare: http://www.bestauto.ro/suzuki/swift/ber ... yname=satu mare, satu mare&price=4900&tabid=1&pictureid=1

Trixi

Mesajde bombeu » Mie Aug 29, 2012 5:21 pm

Trixi scrie:99% din swifturi (exceptand modelele sport) sunt fabricate in Ungaria. modelele 2005-2007 au motorul complet ansamblat si important din tara mama, plus multe parti hard tot asa. partile plastice au fost deja produse incepand din 2006 (m-i se pare) in Ungaria si ansamblate pe masini. Aceste masini au seria de sassiu care incepe cu TSMMZA.... Inca o chestie interesanta ar mai fi (asta ca sa te inveti sa nu cumva sa ma mai intrebi de swifturi, ca incep sa vorbesc fara sa ma mai pot opri :-)) ) daca seria de sassiu se termina cu un numar mai mic de 300.000 (eu de ex sunt: 00127270) este un swift de prima generatie, cu acceleratie mecanica si cu tapiterie din portbagaj care se schimba pe garantie la reprezentante, gratuit, pentru ca sunt imbibate cu o solutie care provoaca ruginirea pieselor.
Pentru motoarele din cele 2007+ cu facelift, eu nu imi mai bag mana in foc ca vin gata ansamblate. Ele pot fi usor recunoscute dupa limitare. Aceste motoare au limitarea in 7000 fata de prima generatie care are limitarea in 6500.

Cu un buget de 5000 puteti gasi chiar ceva frumos. Eu m-as orienta la un model mai vechi, cu mai multe dotari, obligatoriu putini km si foarte foarte obligatoriu sa aibe cartea masinii si ambele chei. A se evita exemplarele albe pe cat posibil, ca multe erau masini de firma si exemplarele vandute cu numere de Ungaria. Recomand de asemenea sa cautati pe "bestauto" si nu luati masina din zona Bucurestiului.
Varianta "GS" este cea mai dotata. Jante, AC, keyless entry(ceea ce e o minune), turometru, mai multe milioane de airbaguri, proiectoare, etc, etc...si varianta GC este cea mai cheala. GLX apare in mai multe variante, de asemenea sunt unele GC dotate cu AC si cu alte minuni.Uite si o recomandare: http://www.bestauto.ro/suzuki/swift/ber ... yname=satu mare, satu mare&price=4900&tabid=1&pictureid=1

nu vrea o Fabia? o las la 4500 sa ramana cu ceva bani :D
Vreau Op!!!!
bombeu

Autoturism: bombeu
Model: e39
An: 2000

Mesajde Magos » Joi Aug 30, 2012 8:59 am

Hai sa nu ii poluam topicul lui Trix, am scris aici totusi pt cateva info suplimentare legate de Suzi, care erau oricum topic related. :P

Am gasit una la CT, 2007 1.3 , prim proprietar direct din RO, carte service - 4200 negociabil :) 80 000 km.

Sa vedem despre ce e vb!

Merci mult Trix, fiecare e pe felia lui :D *eu pe a mea cu Hondele, tu cu Suzi :P
Magos

Mesajde Trixi » Joi Aug 30, 2012 9:36 am

Corect, Magos! :)
Bafta sa aveti!

Trixi

Mesajde PLM Tuning » Sâm Oct 06, 2012 1:16 am

Ce de amanunte oferi, interesant de citit si asa, pur si simplu, nu doar pentru cei direct vizati :da:
PLM Tuning

Model: perlat
An: 2001

Mesajde roxana87 » Mar Oct 09, 2012 10:37 am

trixi ma convins....vreao o masina ca si a ta :D
NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR ANGEL CAN FLY!
roxana87

Autoturism: Ford
Model: fiesta
An: 2003

Mesajde Spark » Mar Oct 09, 2012 12:17 pm

NU Creddd ... G G Roxana :da:
Spark

An: 2006

Mesajde Trixi » Mar Oct 09, 2012 3:10 pm

huh? da' cum asa don'soara? :)

Trixi

Mesajde PLM Tuning » Dum Oct 28, 2012 11:50 pm

Ei, asta chiar e o veste interesanta :da:
PLM Tuning