Achizitii auto 2nd hand

Discutii generale despre masini si motociclete: taxe auto, colt legislativ, recomandari auto-moto, informatii turistice, informatii rutiere

Achizitii auto 2nd hand

Mesajde ztele » Mie Oct 28, 2009 6:28 pm

Salutare tuturor!

In masura in care experienta si cunostintele ma vor ajuta, va stau la dispozitie pe acest topic cu informatii despre cumpararea unei masini 2nd din import, chichite legislative, acte, drumuri, numere, desfiintari de mituri, etc.

Sa nu luati aceasta initiativa drept un afront la cunostintele sau gusturile fiecaruia, v-as ruga sa contribuiti si voi in masura in care discutia ramane constructiva.

Asadar, incep cu un mic pont:
Numerele germane cu banda galbena (valabile 5 zile) NU sunt valabile in Ungaria decat in cazul in care masina are TUV valabil. So, no tuv, no pass. Spaga e 50 de euro la vama.
ztele

Sex: Masculin
Autoturism: Saab
Model: 9-5
An: 2003
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Re: Achizitii auto 2nd hand

Mesajde Trixi » Vin Noi 20, 2009 8:02 pm

vin cu o intrebare,daca se poate.

un amic ar vrea sa cumpere un opel corsa pt sora lui.in principiu ar vrea diesel si euro 4.cam unde ar fi un pret decent pt astea in zona vestica?
te intreb pt ca am primit o oferta care m-a pus pe ginduri.corsa,din 97 cu 131.000 km la bord,1.5 TDI,euro 2,cu 1500 euro,rosu ,4 portiere.din cite am inteles taxa d prima inmatriculare ar fi 390 euro si pt asta.
cit ar fi diferenta de pret?si care este parerea ta,ar merita sau nu sa se bage la euro 4 in conditiile in care din cite am inteles domnisoara nu este foarte pasionata de masini.
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Mesajde ztele » Dum Ian 24, 2010 12:00 am

Ma c-am si uitat de threadul asta!

Deci Trixi, am lamurit problema din ce stiu eu.

In alta ordine de idei:
Auto, utilitare, camioane, rulote la comanda din import.
Preturi incepand de la 650 de euro (transport, numere, asigurare, comision).

Inmatriculari Bulgaria de la 450 euro, maxim 163 cp, pe firma cu 1400 de masini la activ.
Contact: 0754.681.039 / de_auto@ymail.com (doar e-mail!!!) / mess: ionut_ztele
ztele

Autoturism: Saab
Model: 9-5
An: 2003

Mesajde radyy » Mar Feb 15, 2011 11:11 pm

Buna seara in primul rand sunt nou pe forum.. sper sa ma acceptati spuneti-mi si mie va rog frumos ce stiti despre kia ceed break??motor 1.6
Cel mai mult ma intereseaza intretinerea masinei daca este scumpa performantele si problemele care apar la ea:D

multumesc frumos si sper ca nu am deranjat:D
:oops: :oops: :oops:
va urez o seara minunata in continuare:D
radyy

Autoturism: fost fiat
Model: albea
An: 2007

Mesajde Trixi » Mar Feb 15, 2011 11:52 pm

Salut!Bun venit!Nici un om ,cu bun simt nu deranjeaza pe aici!

Ar fi bine,sa ne zici,anul de fabricatie al masinii,si kilometrajul ei,aproximativ.Daca ai mai putea sa ne zici cate ceva si de provenienta ei,ar fi chiar perfect.:)

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Mesajde radyy » Mie Feb 16, 2011 10:16 am

okey scuzati:D aa detaliile masini sunt acestea..

Categoria:
Break
Fabricatie:
2008
Data inmatricularii:
12/2007
Rulaj:
78,385 km
Transmisie:
manuala
Putere:
116 CP (85 kW)
Cilindree:
1582 cm³
Emisii CO2:
124
Norma Euro:
euro4
Combustibil:
diesel
Culoare:
negru-metalizat
Numari de usi:
4/5
Tara de origine:
Germania
Tara inmatricularii:
neinmatriculat

dotarile in mare

MODEL SPORTY
- NAVIGATIE
- CLIMATRONIC
- PIELE MARGINI
- PILOT AUTOMAT
- COMPUTER BORD
- SENZOR PLOAIE
- PACHET CROM
- PACHET SPORT
- PACHET AERODINAMIC
- PACHET IARNA
- VOLAN MULTIFUNCTIONAL PIELE
- ESP , ABS , 10 AIRBAG
- INTRARE USB
- CARKIT CU BLUETHOOT PARROT
- PRETUL ESTE USOR NEGOCIABIL !!
- MASINA ESTE IMPECABILA !!

acum sper ca nu am deranjat ...inca nu ne-am hotarat sau ceva dar vreau sa stiu si eu cum sunt masinile astea pe viitor:D

multumesc frumos:D:P masina o gasiti pe auto.....ro nah cam la asta ne-am gandit etc(aici e vorba de mai multe :gusturi,buget,cerinte si blah blah blah) :oops: :oops:
radyy

Mesajde Trixi » Mie Feb 16, 2011 1:02 pm

Bun,deci,este benzinara,cu putini km,din familia motoarelor fiabile.E de bine.
Daca masina,are carte service,in care sunt trecute reviziile obligatorii,cu stampila si data,e chiar perfect.
Avand in vedere,ca esti din Bacau,nu vei avea probleme serioase de service.Din cate stiu eu,din punctul asta de vedere,stati mult mai bine,decat de ex Suzuki (care este o categorie asemanatoare).
Motoric vorbind,nu cred ca vei intimpina alte probleme,decat reviziile obligatorii,cam inca 100.000 de km,aproape sigur.
La Kia,nu stiu cum sunt exact reviziile.Sa te interesezi,sa fii constient daca e iminenta,sau a fost efectuata o revizie mai mare,care la asa un km e posibil sa fie.(la suzuki la 60.000 se schimba ulei din cutia d viteze,lichid d frana...etc...la VAG la 70.000 este revizie mare...)

Partea mai putin placuta este la bucsaraie,si alte piese,care devin consumabile din cauza drumurilor nu tocmai ideale.Piata pieselor aftermarket pt Kia,Hyundai and co,nu este la fel de variata cum ar fi pt grupul VAG sau BMW,ca atare,este usor mai piparata.(Dar tot asa e si in cazul masinilor franceze)

Per total,fiind o masina aproape noua,m-i se pare o alegere rationala,luand in calcul si locatia ta,unde traiesti.Daca iti convine si pretul,treaba e buna.Ai grija sa ii dai ce ii trebuie,si o sa ai o masina care nu te va lasa in mijlocul drumului.

Trixi

Mesajde 22VIN » Mie Feb 16, 2011 1:07 pm

radyy scrie:acum sper ca nu am deranjat ...inca nu ne-am hotarat sau ceva dar vreau sa stiu si eu cum sunt masinile astea pe viitor:D

multumesc frumos:D:P masina o gasiti pe auto.....ro nah cam la asta ne-am gandit etc(aici e vorba de mai multe :gusturi,buget,cerinte si blah blah blah) :oops: :oops:

Dupa cum a zis si Trixi, niciun om cu bun simt nu deranjeaza :)

Eu unul nu am auzit nimic rau de Cee'd; la inceput n-am stiut ce sa zic despre ea, nici numele de Kia n-o avantaja prea mult, nu ca acest producator ar fi facut masini proaste pana acum, dar doar masini care nu se remarcau cu nimic, iar ca si calitate nu erau cine stie ce. Dar vad ca proprietarii de Cee'd sunt multumiti de masinile lor, s-au vandut bine si inca se vand, sunt facute pe gustul europenilor si nu vad ce-ar fi aiurea la ele. Eu nu pot sa-ti scriu o parere concreta pentru ca am avut o singura ocazie sa conduc un Cee'd si doar am invartit-o putin in oras, deci n-am apucat sa-mi dau seama exact ce poate; dar am constatat ca masina se conduce foarte usor, raspunde bine la comenzi si e destul de echilibrata.
Cea de care zici tu vad ca e bine dotata, nu e prea mult rulata (desi depinde si cum a facut acesti km) si daca are si pret bun eu zic ca merita.

Vezi ca avem niste posesori de Cee'd pe forum, da-le un PM si consulta-te cu ei :)
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Autoturism: Opel
Model: Astra

Mesajde radyy » Mie Feb 16, 2011 6:08 pm

multumesc frumos trixi,22vin am sa ii contactez pe posesori dar oricum inca nu am stabilit exact ce masini (sunt multe care ne plac dar nu exista finantarea si de asta tot amanam amanam amanam... in fine) multumesc din suflet si succes in continuare :D :oops: :oops: sper sa va intorc ajutorul (vreodata):D
radyy

Mesajde 22VIN » Mie Feb 16, 2011 6:20 pm

Tuturor ne e greu cu finantele pe perioada asta...
Cand iti mai vine vreo idee si ai vreo nelamurire te asteptam pe-aici :)
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Mesajde radyy » Mie Feb 16, 2011 7:25 pm

yeap multumesc oricum am multe intrebari dar trebuie sa-mi fac curaj sa le pun aici:))
nah nu sunt atotstiutor asa ca:D ma multumesc sa citesc ce posteaza lumea pe aici:D:P
nah gata numai stric topicul ca ma pedepseste aleks
apropo multumesc frumos aleks de ajutor si pentru timpul rapit:D:P sper sa reziste:D:) oleaca macar:D:) :oops: :oops:
radyy

Mesajde PLM Tuning » Mar Mar 15, 2011 12:14 pm

Cu plăcere :)
Apropo, vezi că reprezentanţa Kia cea mai bună din zonă e la Vaslui, cică ar fi bine tare acolo :)
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat
An: 2001

Mesajde radyy » Mar Mar 15, 2011 7:21 pm

Buna seara va mai plictisesc cu cateva intrebari:D:P

1. exista motor de 1.4 pe passat? stiam ca doar de 1.6 (112 cp)
2.cat de bune sunt motoarele ca in general stiu ca-s bunicele dar scumpe (cand te "ciupeste" de ceva)...

detalii mai multe nu pot sa spun ca a venit cu propunerea un domn si am zis ca cel mai bine va intreb si pe voi de cum sunt masinile acestea:D:P

PS: multumesc lui ALEKS SI SAGEATA! de ajutor trebuie sa trec odata cu un bidon de "ulei"

multumesc frumos:D
radyy

Mesajde 22VIN » Mar Mar 15, 2011 7:32 pm

radyy scrie:Buna seara va mai plictisesc cu cateva intrebari:D:P

1. exista motor de 1.4 pe passat? stiam ca doar de 1.6 (112 cp)
2.cat de bune sunt motoarele ca in general stiu ca-s bunicele dar scumpe (cand te "ciupeste" de ceva)...

detalii mai multe nu pot sa spun ca a venit cu propunerea un domn si am zis ca cel mai bine va intreb si pe voi de cum sunt masinile acestea:D:P

PS: multumesc lui ALEKS SI SAGEATA! de ajutor trebuie sa trec odata cu un bidon de "ulei"

multumesc frumos:D

Nu exista 1.4 pe Passat (si ar fi fost si aiurea sa existe)
In general e bine sa te feresti de motoare 1.4 si 1.6 pe masini de clasa mare; economisesti la capitolul taxe dar pierzi la performante si la consum. Motorul nu va da randament si consumul va fi destul de mare, acesta "chinuindu-se" sa miste masina.
22VIN

Mesajde PLM Tuning » Dum Apr 03, 2011 11:48 pm

Lasă uleiul, tu să fii mulţumit :)
PLM Tuning

Autoturism: negru