Numere autocolant

Discutii generale despre masini si motociclete: taxe auto, colt legislativ, recomandari auto-moto, informatii turistice, informatii rutiere

Numere autocolant

Mesajde 22VIN » Lun Dec 14, 2009 12:14 pm

Inca nu m-am lamurit daca numerele autocolant sunt legale. Unii au, unii spun ca sunt, altii ca nu sunt. In Anglia stiu ca asa este formatul lor. Pe mine ma intereseaza pentru ca m-am saturat de suport de numar pe spate, care baraie de fiecare data cand inchid portbagajul sau cand ascult muzica mai tare (desi am cumparat altul mai bun). In plus, suporturile sunt si cam inestetice.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Sex: Masculin
Autoturism: Opel
Model: Astra
An: 2005
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Re: Numere autocolant

Mesajde Mustang » Lun Dec 14, 2009 1:41 pm

O solutie pe care a abordat-o un prieten de-al meu: placuta de inmatriculare lipita cu mastic direct pe bara.
Daca ai si "slot" special, si mai bine.
Mustang

Autoturism: Daewoo
Model: Matiz E
An: 2004
Tuning a la PLM: Da

Mesajde 22VIN » Lun Dec 14, 2009 3:41 pm

Am slot, dar parca mi-e groaza sa lipesc numarul direct. Autocolantul se ia usor, masticul nu stiu...
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Mesajde 22VIN » Lun Dec 14, 2009 4:28 pm

Si totusi parca ma gandesc sa le lipesc si cu mastic, dar cat de greu o fi sa-l cureti? Si cam cat trebuie sa aplic ca sa nu cada in timpul mersului?
Apropo, daca tot l-as lipi asa, ii curat si marginile negre - am auzit ca se curata cu acetona, dar n-ar fi mai bine cu diluant?
22VIN

Mesajde Mustang » Lun Dec 14, 2009 4:35 pm

Fetele mele de usa sunt prinse si cu mastic.
Daca ai rabdare si tragi de gros (aproape de tabla) vei avea surpriza ca masticul sa se dezlipeasca usor. Vor ramane cateva punctulete mici de mastic pe care le poti "culege" si prin "frictiune".

Acum nu stiu insa cat mastic ai putea pune ca numarul sa nu se piarda pe drum...
Mustang

Autoturism: Daewoo
Model: Matiz E
An: 2004
Tuning a la PLM: Da

Înapoi la Discutii auto-moto - diverse