A venit iarna.....

Discutii generale despre masini si motociclete: taxe auto, colt legislativ, recomandari auto-moto, informatii turistice, informatii rutiere

Re: Info rutier

Mesajde RS1800 » Mie Dec 16, 2009 12:03 pm

22VIN scrie:
kobra scrie:incearca sa folosesti mai mult numai frana de motor pt a evita astfel de neplaceri ;) si nu mai bloca rotile cand franezi pentru siguranta ta ;)

Stiu, dar cand cobori o panta a la Pitesti (dintre care multe-s destul de abrupte) frana de motor nu te opreste, iar la cum era pe jos, ABS-ul nu facea fata. Era imposibil sa franezi cat sa nu blochezi rotile.
In seara asta am luat Vectra ca am zis ca-i mai safe ca are ESP, TC si alte mii de sisteme compuse din litere pe care nu pot sa le retin - s-au dovedit a fi mult mai utile decat ABS-ul, care pe alunecus de-asta (cum rar am mai vazut) e absolut inutil. TC-ul e o mica minune:))

Hmm...nu ma inteleg deloc cu esp-ul pe zapada...masina devine foarte greu de controlat deoarece te ia prin surprindere in functie de drum reducand tractiunea...cert e ca nu e deloc mai bine cu el...abs-ul insa este foarte util desi se opreste masina mai greu decat fara pe zapada
RS1800 - NT85COD
ST TDCi - B10YGG
RS1800

Sex: Masculin
Autoturism: Ford
Model: Fiesta, Mondeo
An: 1992
Tuning a la PLM: Nu (inca)

A venit iarna.....

Mesajde Trixi » Mie Dec 16, 2009 1:29 pm

...si pe bune ca a venit!
sugestiile,intrebarile ,aici va rog!info rutier,sa ramina info rutier si pe iarna si pe vara.
multumesc!
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Re: A venit iarna.....

Mesajde kobra » Mie Dec 16, 2009 7:15 pm

procurati-va lanturi! Mai degraba 10 minute sa pui lanturile decat 10 ore in mijlocul campului.
Tuning-ul este o arta, dar putini tuneri sunt artisti!
kobra

An: 0

Re: A venit iarna.....

Mesajde RS1800 » Lun Dec 21, 2009 2:20 pm

kobra scrie:procurati-va lanturi! Mai degraba 10 minute sa pui lanturile decat 10 ore in mijlocul campului.

Am pus pneurile de iarna...referitor la lanturi, nu pun decat atunci cand este absolut necesar,nu am chef sa-mi reinoiesc trenul de rulare :D
polemici... :))
RS1800 - NT85COD
ST TDCi - B10YGG
RS1800

Sex: Masculin
Autoturism: Ford
Model: Fiesta, Mondeo
An: 1992

Înapoi la Discutii auto-moto - diverse