Drumurile pe care le iubim

Discutii generale despre masini si motociclete: taxe auto, colt legislativ, recomandari auto-moto, informatii turistice, informatii rutiere

Drumurile pe care le iubim

Mesajde 22VIN » Mar Iul 13, 2010 12:20 pm

As vrea ca aici sa spunem nu drumurile faimoase (gen Transfagarasan), ci drumurile de care ne leaga amintiri, drumuri pe care ne place sa conducem.
Drumul pe care eu il indragesc mult este Pitesti - Tg Jiu. Il fac de cand am aparut pe lume (eu la Tg Jiu m-am nascut si acolo am si locuit), si cand mi-am luat permisul a fost primul traseu pe care am vrut sa conduc. Are 2 "sectiuni":
- Pitesti - Rm Valcea (Dealu Negru) 65km, un drum destul de greu, foarte aglomerat, unde riscul de accidente este ridicat.
- Rm Valcea - Horezu - Tg Jiu 110km, un drum impecabil in proportie de 95%. Asfaltul este ca-n palma, doar 2-3 portiuni foarte scurte sunt cu gropi (dar gropi mici, ce nu pun in pericol siguranta sau masina). In rest combina viteza (unele portiuni drepte lungi de cateva km, in camp deschis) cu placerea de a conduce (curbe frumoase, foarte putine periculoase). Pe aceasta portiune mai rar vezi tiruri.
Deci sunt cam 180km pe care ii parcurg in 2h si 30min fara sa merg ca nebunul, periculos.

Tg Jiu- Petrosani
Cea mai mare portiune a lui este pe Defileul Jiului. Este un drum periculos, cand eram mic numaram crucile de pe margine; foarte multe masini cad in Jiu. Are o curba faimoasa, cunoscuta si printre pilotii de raliu, "carligul intors": http://static.panoramio.com/photos/orig ... 307517.jpg ; cele mai multe accidente aici se petrec. Il faceam des cand eram mic, vara asta cand ma duc sa mai stau la Tg Jiu ma duc sa ma plimb iarasi pe el. Ca atractie ar fi manastirea Lainici, o manastire superba, care merita o oprire.

Curtea de Arges - Vidraru
Un drum superb, din pacate destul de prost, dar care trece destul de repede de la deal la munte. Ultima portiune, pe serpentine, inainte de Vidraru este superba, gropi nu prea sunt dar nici asfaltul nu e ca-n palma.

Campulung - Bran (culoarul Rucar-Bran). L-au reparat, asfaltul este foarte bun, peisajele sunt foarte frumoase, din pacate este destul de aglomerat de obicei. Acum un an, dupa o coborare de la Bran, cand am ajuns in Campulung aveam franele incinse atat de rau ca abia tineau. Prefer sa fac drumul asta singur, ca un exemplu ultima data cand am fost pe el am fost cu Vectra si cu un prieten cu un Passat b5.5 care ma suna in disperare s-o las mai usor ca-i intra in permanenta esp-ul. Si eu n-am rabdare sa astept dupa oameni.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Sex: Masculin
Autoturism: Opel
Model: Astra
An: 2005
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Re: Drumurile pe care le iubim

Mesajde PLM Tuning » Dum Aug 22, 2010 11:25 am

Eu am un drum pe care-l iubesc, şi ăla e Bacău-Oradea :)
Şi mai am unul, Bacău-Constanţa, da' numai vara :)
În rest, nu-s legat emoţional de niciun drum special...
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat
An: 2001
Tuning a la PLM: Da

Mesajde 22VIN » Sâm Noi 06, 2010 11:06 am

Un drum care mi-a placut la nebunie. Este drumul dintre Copenhaga si Malmö (Suedia). Tarile fiind despartite de mare, drumul o traverseaza in felul urmator: o portiune pe sub apa si alta peste apa, si anume un pod lung si superb (am vazut ca si Top Gear au filmat o secventa pe el, afirmand ca e un pod extraordinar). Taxa de trecere este de 275DKK (coroane daneze, aproape 150ron). Este si un tren care face acest drum, trece pe sub pod, costa cam 150kr calatoria.
Poza e facuta la intoarcere din Suedia si se poate vedea cum drumul intra sub mare. In rest, poze de pe gugal ca n-am reusit sa prind mare lucru...
Am fost pentru prima oara in Scandinavia si pot sa spun ca restul Europei n-are de-a face cu ce-i acolo. Poate decat Elvetia pot s-o compar, in rest niciunde n-am vazut atata civilizatie, ordine, bun simt si curatenie. Deocamdata sunt in stadiu de facut planuri sa ma mai intorc pe-acolo :lol: As vrea sa ajung pana in Norvegia, si sa fac un tur lung de Suedia, Danemarca si Norvegia.
Fişiere ataşate
DSC00388.JPG
malmo-turism-oresundsbro1.jpg
malmo1.jpg
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Mesajde Trixi » Dum Noi 07, 2010 5:37 pm

sunt superbe pozele! :)

eu am o portiune de drum,dinspre Oradea cum vin,catre Sibiu.De obicei ajung acolo cand soarele apune deja.Cobori din munti inalti catre o campie mare,ai un asfalt lat ,negru si drept pana la Sibiu.(nu stiu exact cati km,dar cred ca sunt vreo 30) Ideea e,ca numai daca lasi masina fara sa accelerezi tare,atingi repede o viteza mare pe panta aia alungita si oarecum ai impresia ca iti iei zborul.Pe langa asta,vezi in fata ta o campie maaare si cu munti inalti unde se intalneste pamantul cu cerul,totul intr-o lumina portocalie.Umblam acolo des,cand aveam passatul,care avea un cd player,care dadea volumul mai tare in functie de viteza.La toate aceste sentimente,iti mai dadea si muzica mai tare....ce sa zic? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pe langa portiunea asta,mai iubesc Oituzul,dar numai vara! :lol: Cand cobor,deja stiu ca e inca putin si ajung...si pe deasupra,pot sa ii dau in gura in voie,ca nimeni nu sta cu radarul pe serpentine. :lol: :lol: :lol:
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift

Mesajde 22VIN » Lun Noi 08, 2010 12:12 am

Trixi scrie:sunt superbe pozele! :)

eu am o portiune de drum,dinspre Oradea cum vin,catre Sibiu.De obicei ajung acolo cand soarele apune deja.Cobori din munti inalti catre o campie mare,ai un asfalt lat ,negru si drept pana la Sibiu.(nu stiu exact cati km,dar cred ca sunt vreo 30) Ideea e,ca numai daca lasi masina fara sa accelerezi tare,atingi repede o viteza mare pe panta aia alungita si oarecum ai impresia ca iti iei zborul.Pe langa asta,vezi in fata ta o campie maaare si cu munti inalti unde se intalneste pamantul cu cerul,totul intr-o lumina portocalie.Umblam acolo des,cand aveam passatul,care avea un cd player,care dadea volumul mai tare in functie de viteza.La toate aceste sentimente,iti mai dadea si muzica mai tare....ce sa zic? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pe langa portiunea asta,mai iubesc Oituzul,dar numai vara! :lol: Cand cobor,deja stiu ca e inca putin si ajung...si pe deasupra,pot sa ii dau in gura in voie,ca nimeni nu sta cu radarul pe serpentine. :lol: :lol: :lol:

Mama ce-mi plac si mie coborarile alea luuungi, cand vii lansat si mai faci si cate o depasire, e frumos rau...
22VIN

Mesajde PLM Tuning » Mie Noi 17, 2010 7:00 pm

E o bucată de drum înainte de Sighişoara care mă reconfortează de câte ori trec pe acolo, tare frumos...
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat
An: 2001

Înapoi la Discutii auto-moto - diverse