PC Upgrade

Discutii, offtopic, loc de dat cu capu', gastronomie, ping-pong, baschet... loc bun de dat in balarii. Rezidentul "cocioabei" este Sageata

Re: PC Upgrade

Mesajde sergini0 » Lun Mai 10, 2010 9:42 pm

22VIN scrie:As vrea si eu putin ajutor:
am ajuns acum la Bucuresti si ma uit pe componente si vad ca pe cutia de la procesor scrie "Intel Pentium E5200" si printre altele, ce mi se pare mai relevant:
- Dual Core desktop
- 64 Archtecture for 64-bit Computing
- Freq 2.50Ghz
- FSB 800MHz
- L2 Cache 2MB
- Core 45nm
- Socket LGA775
- PCG 06

Ce plm inseamna toate astea? :lol: E bun sau nu? Ca ma speriasem ca nu-i dual core cand am vazut Pentium, da' vad ca scrie pe el ca-i dual core. Nu mai pricep nimic.

Pe placa de baza vad ca scrie "Supports Core 2 Quad", "Core 2 Duo" si "Celeron" nu si Pentium. Ce mai scrie pe cutia placii de baza: FSB 1600MHz, OC 800, Intel GMA 3100 (pres ca e placa video). Chipseturile vad ca-s Intel G31 + ICH7

Pare-se ca asta-i placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/g31m-s-r20/
Procesorul: http://processorfinder.intel.com/detail ... Spec=SLAY7

Vad ca pe PCGarage zice ca-i compatibil cu Pentium Dual-Core, deci nu mai pricep nimic :lol:

Placa de baza e mATX(micuta) daca nu esti pasionat de Overclock si nu vrei performanta extrema iti vei face treaba cu pc-ul. Procesorul are doua nuclee. Intel Core 2 Duo si Intel Pentium Dual Core sunt ambele serii de procesoare cu doua nuclee, deci stai linistit ca si al tau are doua nuclee. Si pe processorfinder, link-ul pe care l-ai pus scrie:
Supported Features:
Dual Core

Procesorul e destul de capabil, folosesti placa video onboard sau ai alta mai performanta? Daca vrei sa te joci ai nevoie si de o placa video, deoarece cea onboard nu face fata la jocuri cat de cat noi...
Mercedes-Benz E220 CDI W210 Facelift --- stock
Beginner Car Designer
sergini0

Sex: Masculin
Autoturism: Mercedes-Benz
Model: E220 CDI W210
An: 2001
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Mesajde 22VIN » Mie Mai 12, 2010 9:51 am

Am uitat sa mai scriu.
L-am montat, s-a potrivit la fix, a "luat-o" din prima.
Merge foarte bine calculatorul, dar imi trebuie placa video. Eu ma gandeam ca nu-i asa de rea pentru ca asta pe care o am pe laptop e destul de buna pentru una onboard. Dar asta de PC e... jalnica :lol: . In concluzie, cand mai fac rost de bani imi cumpar una de 512mb de la Asus sau Gigabyte - sunt bune? Ca am vazut ca au un pret foarte ok, 150ron.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Autoturism: Opel
Model: Astra
An: 2005

Mesajde 22VIN » Joi Dec 02, 2010 10:06 pm

Haha m-am trecut pe Ubuntu. Il tin in paralel cu clasicul Windows, sunt curios sa vad cum ma inteleg cu el. Imi place rau interfata, fonturile sunt superbe.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Mesajde Spark » Sâm Feb 25, 2012 5:55 pm

si ia zi ... cum te simti dupa 2 ani de ubuntu ? :))
Spark

Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2006

Mesajde 22VIN » Mie Mar 21, 2012 6:51 pm

Spark scrie:si ia zi ... cum te simti dupa 2 ani de ubuntu ? :))

Nicicum, ca l-am dezinstalat dupa 2 zile :-)) Imi dadea crash cand apasam pe butoanele de volum de pe tastatura si m-am enervat :-))

Oricum m-as fi trecut la loc pe Win; n-am ce face, sunt fan Win 7, nu pot sa ma obisnuiesc cu altceva. Am incercat sa ma obisnuiesc cu Mac OS dar mai rau m-a enervat.
22VIN

Mesajde Mustang » Vin Mar 23, 2012 10:28 am

A aparut Ubuntu 12. Sunt mai mult ca sigur ca acum s-ar preta necesitatilor tale. :D
Mustang

Autoturism: Daewoo
Model: Matiz E
An: 2004
Tuning a la PLM: Da

Mesajde 22VIN » Mie Iun 20, 2012 10:26 pm

Mustang scrie:A aparut Ubuntu 12. Sunt mai mult ca sigur ca acum s-ar preta necesitatilor tale. :D

Am incercat, m-am trecut iar pe Win ca vroiam sa ma joc counter si mi-era lene sa stau cu emulatoare.
22VIN

Mesajde PLM Tuning » Mar Dec 04, 2012 1:11 pm

Vrem-nu vrem, suntem prizonierii marelui Microsoft :twisted:
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat

Mesajde Mustang » Dum Dec 09, 2012 11:57 pm

Alekse, suntem prizonieri doar daca vrem... si chestia e ca ne-am acomodat cu ceva de la ei, nu ca am fi prizonieri. Noi singuri ne-am captivat in Microsoft.
Mustang

Autoturism: Daewoo
Model: Matiz E
An: 2004

Mesajde PLM Tuning » Lun Mar 18, 2013 6:37 pm

Ai dreptate, comoditatea e cel mai simplu raspuns, asa e :da:
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat

Mesajde radyy » Mar Mar 19, 2013 1:02 am

Buna seara dragi "colegi" "plm-isti" am si eu cateva intrebari:D
1. Care dintre voi are "desktop" si conexiune la internet wireless ?
2. Ce folositi ca adaptor?

Eu folosesc un adaptor usb wireless dar datorita faptului ca stau la "etaj" si distanta de modem nu prea prind semnalul (undele) si as dori cateva sfaturi pentru a rezolva problema :D..... multumesc frumos si scuzati inca odata deranjul.....

PS: da stiu exista internet forumuri si etc dar un sfat in plus cred ca merita oricine inainte de a "incerca" toata piata de adaptoare,modem-uri etc... :D :P Multumesc inca odata :D
radyy

Autoturism: fost fiat
Model: albea
An: 2007

Anterior

Înapoi la Alte balarii