De ce imi iubesc masina

Discutii, offtopic, loc de dat cu capu', gastronomie, ping-pong, baschet... loc bun de dat in balarii. Rezidentul "cocioabei" este Sageata

Re: De ce imi iubesc masina

Mesajde Magos » Mar Dec 22, 2009 10:50 am

RS1800 scrie:Este clar ca exista pe lume doua tipuri de oameni...oamenii ce considera masina un mijloc de a ajunge din punctul A in punctul B si ceilalti...noi...restul care bagam bani,care admiram masina din toate unghiurile,care apreciem fiecare centimetru in jos al caroseriei,care putem aprecia reducerea vizibilitatii farurilor,care apreciem un bass curat,frumos,care apreciem un stergator schimbat ce da bine pe caroserie,care stam pe forumuri si cautam idei pe afara...care ne imaginam,visam sa ne facem masina asa cum am visat...care ne chinuim,strangem bani...care pierdem nopti discutand cu prietenii...care apreciem o plimbare de unul singur,tu si masina...noi,pasionatii de tuning...de tuning frumos

Mai, e clar ca fiecare dintre noi cei ce supravietuim pe acest pamant suntem diferiti, avem prioritati diferite si moduri diferite de a le duce la indeplinire. Deci nu este de mirare de modul in care actionam asupra acesstor aspecte, atat noi, cat si altii.

Nu conteaza ca esti femeie sau barbat, incetati sa faceti distinctii, pentru ca pasiunea si dorinta nu au sex, varsta sau limita.

Atat am avut de zis.
Magos

Sex: Feminin
Autoturism: Honda
Model: Civic CRX Del Sol
An: 1995
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Mesajde RS1800 » Mar Dec 22, 2009 11:57 am

Magos scrie:
RS1800 scrie:Este clar ca exista pe lume doua tipuri de oameni...oamenii ce considera masina un mijloc de a ajunge din punctul A in punctul B si ceilalti...noi...restul care bagam bani,care admiram masina din toate unghiurile,care apreciem fiecare centimetru in jos al caroseriei,care putem aprecia reducerea vizibilitatii farurilor,care apreciem un bass curat,frumos,care apreciem un stergator schimbat ce da bine pe caroserie,care stam pe forumuri si cautam idei pe afara...care ne imaginam,visam sa ne facem masina asa cum am visat...care ne chinuim,strangem bani...care pierdem nopti discutand cu prietenii...care apreciem o plimbare de unul singur,tu si masina...noi,pasionatii de tuning...de tuning frumos

Mai, e clar ca fiecare dintre noi cei ce supravietuim pe acest pamant suntem diferiti, avem prioritati diferite si moduri diferite de a le duce la indeplinire. Deci nu este de mirare de modul in care actionam asupra acesstor aspecte, atat noi, cat si altii.

Nu conteaza ca esti femeie sau barbat, incetati sa faceti distinctii, pentru ca pasiunea si dorinta nu au sex, varsta sau limita.

Atat am avut de zis.

Sunt perfect de acord cu tine si sincer iti spun,pentru ca sunt putine reprezentante ale sexului frumos in acest domeniu apreciez si mai mult :)
RS1800 - NT85COD
ST TDCi - B10YGG
RS1800

Sex: Masculin
Autoturism: Ford
Model: Fiesta, Mondeo
An: 1992

Mesajde Andrey_CTR » Lun Ian 18, 2010 5:49 pm

o iubesc ptr ca modele din astea ca al meu , nu prea vezi pe strada , eu unul personal nu am vazut unul decat in poze....
Andrey_CTR

Autoturism: VW
Model: G1 GTI Cabrio 110 CP
An: 1980

Mesajde CLaudiaMDB » Mie Ian 20, 2010 5:33 am

Frumos tot ce a scris , am citit si pe celalalt forum , felicitari Dana !
CLaudiaMDB

An: 0

Mesajde Spark » Vin Ian 22, 2010 5:09 pm

o iubesc in primul rand ca e a mea. ca ma duce unde vreau eu. ca niciodata nu m-a lasat la greu. ca si daca am tratat-o naspa (rally si uneori mai aresiv cu ea), ea ma trateaza bine. ca datorita ei am avut parte de niste evenimente de neuitat, si mi-ar place sa o tratez mai bine si sa-i dau ce-i trebuie si sa o infrumusetez dar momentan nu pot .. si intelege ..
Spark

Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2006

Mesajde Trixi » Vin Ian 22, 2010 6:02 pm

:) imi aduc aminte,ca acum 2 ani,cind ai spus MASINA TA..te-ai referit la Dacia ta....si sunt convinsa ca o iubesti si acuma ,dar totusi buburuza a devenit MASINA TA.
eu stiu de ce.te inteleg perfect.e o buburuza cu o personalitate deosebita,pe care e greu sa nu o iubesti,ca pe o fiinta, pe un animalut loial,care traieste cu tine.
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Mesajde Spark » Vin Ian 22, 2010 11:49 pm

Trixi, da .. am zis si despre aia ca e a mea pentru ca eu o foloseam. dar asta e a mea si in acte, si doar eu o intretin, deci suntem casatoriti legal :lol:
si da si dacia inca mai am idei de a o face o gordina adevarata, doar ca suzi a oferit mai mult din mai putin. mi la suflet .. sa sa zic :D
Spark

An: 2006

Mesajde AndreiSuzuki » Vin Ian 29, 2010 6:16 pm

Despre a mea

Se intampla undeva la inceputul anului 2007.Sfarsitul scolii batea la usa. Examenele de Bacalaureat si admiterea la facultate urmau.Pentru ca nu am fost cel mai silitor elev,as putea sa zic ca masina a fost motivarea din partea alor mei pentru rezultatele pe care ei le asteptau de la mine.
A venit vara,a trecut Bac-ul (slava Domnului cu bine) s-a terminat cu admiterea la facultate,era vacanta si ghici ce:timp berechet pentru cautat masina.
Pe lista aveam mai multe masini,toate cu plusurile si minusurile lor.Printre ele se afla,timid si Swiftul,mai la coada listei.
Intr-o zi ma duc la BS sa fac revizia la Ignis.Atunci am vazut-o pentru prima oara,in "tabla si roti".Era acolo,curata,stralucitoare,ROSIE;parca pe mine ma astepta. Din motive pe care nici azi nu le inteleg,nu i-am dat atentie. Da,am trecut pe langa ea si mi-am vazut de treaba.
Totusi dupa ce am plecat am remarcat ca imi ramasese in gand.Fara sa imi dau seama,ma gandeam la ea.
Ajuns acasa da-i si cauta filme,poze,orice.Dupa o saptamana stiam toate filmele de pe Youtube si toate pozele de pe Google cu Swiftul Sport. Deja incepuse sa se formeze o legatura. Evident din partea prietenilor sprijinul a fost zero: "ce faci ba cu supozitoru ala","iti iei masina de femei",etc. Presupun ca n-are rost sa zic ca nu m-am luat dupa ei.
Intre timp,intr-o zi am vazut una pe strada, in actiune.Una e sa o vezi intr-un show-room,alta e sa o vezi pe strada. M-am indragostit. Dupa ce l-am convins pe proprietar sa ma lase sa o vad mai de-aproape,probabil ca omu si-a dat seama cat imi place si m-a dat o tura. Tura aia de 10 minute a facut mai mult decat toate brosurile,pozele,filmele la un loc. Eram hotarat. Masina mea avea sa fie un SUZUKI SWIFT SPORT.
A urmat comanda si lunga asteptare. Intre timp,pana sa vina masina, toti banii pe care ii aveam se dusesera deja pe faruri,muzica,tobe si alte alea.Eram vrajit. Nu mai aveam somn.Nu aveam chef de nimic. Vroiam masina..
Nu are rost sa va zic ca 3 luni mi s-au parut 3 ani.Multi mi-au zis ca exagerez.Ai mei mi-au zis sa ma mai calmez ca e doar o masina. Pt mine nu era doar o masina;urma sa fie masina mea. De multe ori visam noaptea ca a venit masina;saream din pat,ma uitam pe geam si nu era.Imi venea sa plang de draci.
Dar a venit si momentul mult asteptat.Dupa o noapte de nedormit(evident din cauza emotiilor) m-am dus sa o iau.Emotiile ma coplesisera.Nu stiu ce-am scris pe-acolo,ce-am semnat,habar n-am.Puteam foarte bine sa vand si casa ca nu-mi dadeam seama.Eu vroiam sa ma urc in masina si sa plec cu ea.
Data de 23.11.2007 a fost una pe care nu cred ca o sa o uit vreodata. Imi luasem masina.Imi luasem Swiftul.

De atunci si pana acum am trecut prin tot felul de momente:de la bucurii si zambete la nervi si injuraturi.Dar asa e intr-o relatie.Nu e totul numai miere si lapte.
De asta imi iubesc masina.Pentru ca niciodata nu m-a facut sa ma plictisesc si niciodata nu m-a tradat. In zilele mele cele mai proaste,e suficient sa ma urc in ea,ii dau cheie,pun muzica potrivita si plec. Ea ma intelege si nu ma judeca niciodata.
Unii zic ca e o boala. Pentru prima oara imi place sa fiu bolnav si n-as schimba nimic.
2004 Suzuki Ignis 1,3 VVT
2007 Suzuki Swift 1,6 VVT
AndreiSuzuki

An: 2007

Mesajde 22VIN » Vin Ian 29, 2010 7:07 pm

Am observat si eu ca lucrurile care nu-ti atrag atentia imediat sau de care nu-ti plac mult de la prima privire sunt lucrurile de care te indragostesti cel mai rau ulterior. Asa e si la mine cu noul Subaru Impreza. Visez la unul. Si cu putin noroc o sa si am unul, dar mai trebuie sa astept. Cred ca la fel ca tine voi fi si eu :lol: . Detest timpul de asteptare dupa masina. Mai ales daca masina se afla in curtea reprezentantei.

Apropo, cand erati incepatori si aveati prima masina, dupa ce ii dadeati tare, nu va simteati ciudat? Eu unul cand ma dadeam jos din ea dupa ce ii dadeam 6000rpm sau chestii de genul, ma uitam la ea si mi-era mila, eram posomorat, nu ma simteam deloc bine. Si mi-a zis si un prieten ca la fel patea.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Autoturism: Opel
Model: Astra

Mesajde Trixi » Vin Ian 29, 2010 9:31 pm

Andrei,multumesc frumos! :)

@22VIN : o masina de care tragi putin si o intretii corect,mereu va fi intr-o forma mai buna decit una care sta nemiscata in garaj cu lunile.
incearca sa intelegi ca nu ii faci rau.masina este facuta sa mearga. :)
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Mesajde 22VIN » Sâm Ian 30, 2010 1:01 am

Nu mai am senzatia asta. Am avut-o in primele luni de condus.
Stiu ca n-are ce pati, n-am atins oricum niciodata linia rosie, iar intretinuta si verificata este. De asemenea, consumabilele pe care le folosesc sunt unele mai de calitate decat cele folosite la reprezentanta. Doar aveam senzatia aia tampita la inceput. Acum cand ma intorc acasa dupa ce trag de ea putin, parchez, si putin imi pasa ca aud toba pacanind racindu-se sau ca simt miros de incins la roti de la franare.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Mesajde Magos » Lun Feb 01, 2010 12:20 pm

22VIN scrie:Nu mai am senzatia asta. Am avut-o in primele luni de condus.
Stiu ca n-are ce pati, n-am atins oricum niciodata linia rosie, iar intretinuta si verificata este. De asemenea, consumabilele pe care le folosesc sunt unele mai de calitate decat cele folosite la reprezentanta. Doar aveam senzatia aia tampita la inceput. Acum cand ma intorc acasa dupa ce trag de ea putin, parchez, si putin imi pasa ca aud toba pacanind racindu-se sau ca simt miros de incins la roti de la franare.

Raule... Poate te aude si ea... :(
Magos

Autoturism: Honda
Model: Civic CRX Del Sol
An: 1995

Mesajde PLM Tuning » Mar Feb 02, 2010 6:50 pm

Povestea lui Andrei e genială, serios :!:
PLM Tuning

Autoturism: negru
Model: perlat
An: 2001

Mesajde Kay » Mie Feb 03, 2010 12:10 am

@Aleks , ca te am prins pe topicu asta ,spre rusinea mea , eu habar nu am ce masina ai :)
Kay

Autoturism: Peugeot
Model: 407
An: 2007

Mesajde 22VIN » Mie Feb 03, 2010 12:26 am

DOHC scrie:@Aleks , ca te am prins pe topicu asta ,spre rusinea mea , eu habar nu am ce masina ai :)

E un mister si pentru mine. E o masina misterioasa. Cica-i bemveu. Si e negru. Atata stiu :lol: .
22VIN

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte balarii