SMURD- ingerul pazitor al celor care traiesc pe asfalt

Discutii, offtopic, loc de dat cu capu', gastronomie, ping-pong, baschet... loc bun de dat in balarii. Rezidentul "cocioabei" este Sageata

SMURD- ingerul pazitor al celor care traiesc pe asfalt

Mesajde Trixi » Joi Dec 22, 2011 1:03 pm

Nu cred ca e nevoie de prea multe explicatii. Marea majoritate, care citeste forumul PLM ,isi petrece zilele si noptile pe drumuri si stie bine ce inseamna cuvantul "accident".

Nu prea sunt eu cu sustinerea unor idei exagerat de romantice (pfoooaaa cat de retinuta am fost....) dar SMURD-ul in mod cert merita un topic...si un share pe facebook. Daca nu ai posibilitatea de a sprijini fundatia in mod substantial, macar un share pe fb sau un status pentru ca sa constientizeze lumea ca e mai important, decat multe alte cacaturi care sunt mereu pomenite in viata de zi cu zi!
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Re: SMURD- ingerul pazitor al celor care traiesc pe asfalt

Mesajde Mustang » Joi Dec 22, 2011 1:08 pm

Intr-adevar, Smurd-ul este cel mai prompt serviciu de urgente din Romania.
Mustang

Sex: Masculin
Autoturism: Daewoo
Model: Matiz E
An: 2004

Mesajde Trixi » Joi Dec 22, 2011 1:20 pm

...era sa uit:

http://www.fundatiapentrusmurd.ro/
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift

Mesajde 22VIN » Vin Dec 23, 2011 1:36 am

Un lucru trebuie stiut totusi: cei mai buni medici se afla in serviciile judetene de ambulanta. Ambulantele clasice, alb cu portocaliu sunt, de fapt, cele mai bune din punct de vedere medical. Si anume C-urile, cele mari, supranumite "terapie intensiva mobila" (Sprinter, VW Crafter), cu echipaj format din 3 oameni: medic, asistent, ambulantier. Cele mici, B-urile (Mercedes Vito, VW Transporter) au echipaj format din asistent si ambulantier.
SMURD-ul are imagine, fonduri multe, pregatire pentru anumite situatii (militari, deh), dar ca si pregatire medicala nu depaseste SJA-ul.

Eu am facut practica pe ambulanta si zic in cel mai sincer mod posibil, nimeni nu trage de timp, nimeni nu ia in ras munca, cum s-a dat urgenta cum toata lumea sare in masina si se deplaseaza cat de repede posibil. Problema, ca orice tine de stat, e reprezentata de fonduri si anume echipaje putine; cand nu e haos e ok, cand e haos pur si simplu nu exista oameni destui.
Ca sa nu mai zic ca romanu' suna pentru orice la ambulanta, s-a invatat ca e moca, il duce la spital si nu asteapta la urgente ci intra direct, e mai fara stress.
This here is Opel country... On a quiet day you can almost hear the VWs rusting and falling apart
22VIN

Autoturism: Opel
Model: Astra
Tuning a la PLM: Nu (inca)

Mesajde PLM Tuning » Joi Dec 29, 2011 2:36 am

Dat share, multumim de link Trixi
Vin-ule, multumim de lamuriri, eu unul nu stiam
PLM Tuning