Anunt important!!!

Inainte sa va faceti de cap pe sectiunea doctoriceasca, ar fi bine sa trageti un ochi pe aici - nu de alta, dar sa nu va treziti ca nu stiti de ce aveti topicuri sterse sau de ce primiti avertismente sau banari

Moderator: Doctori

Anunt important!!!

Mesajde Trixi » Joi Mar 10, 2011 8:27 pm

In ultimele 6 luni ,de cand din ce in ce mai multa lume se zbate sa ramana la suprafata m-am intalnit cu un fenomen nou...destul de greu de urmarit. REPLICILE.

Piata pieselor de schimb este una destul de complicata din punctul de vedere al cumparatorului.Nu prea ai termeni de comparatii,pe la noi nimeni nu prea tine piese de mare valoare pe raft asadar,sansele sunt mici ca sa poti sa iti dai seama cu siguranta daca ti-a fost oferit un produs copiat,sau unul pentru care isi va asuma responsabilitatea producatorul.

Sa ne intelegem...cele mai multe sunt fabricate in China.Poate,daca vine vorba de ex de un far,exact in aceeasi fabrica produc mai multi producatori.Diferenta vine din materialele folosite .Poti sa vezi de ex grile care sunt vandute ca produsele aceeasi firme,dar una este mata si flexibila,alta lucioasa subtire si rigida.Pentru ca producatorul german nu isi permite sa isi ia in cap un control de la protectia consumatorului,pe cand turcului il cam doare in 14.Cred ca am fost suficient de explicita.Asa se intimpla ca la noi se vinde grila ca grila Dectane la 2 preturi foarte diferite.

Sa mergem mai departe.La noi in tara sunt oferite spre vanzare niste telescoape de aceeasi marca cu unele din germania,mult sub pretul de vanzare din vest...dar numai pentru modelele cele mai comune de masini.Oare asta e pentru ca nu merita sa faci comanda si sa produci telescoape replici pentru un mitsu colt...de ex..ca poate vinzi un set pe an??? nu stiu...doar intreb si eu...poate ma lamuriti voi care e situatia cu TA tehnix.

Sau cite persoane cunoasteti care ar fi in stare sa deosebeasca o janta replica de una care e un monoblock adevarat?Exact asa se va intimpla,ca se vinde OZ-uri care au un sfert de material fata de una adevarata la un pret cu putin peste 100 de euro..pe cand fratiorul monoblock se poate procura la pret dublu...culmea tot aici in Romania.Aici vorbesc de janta mea personala.Cand m-am uitat la o expozitie la una era sa lesin de ras.

Nu sunt snoaba.Serios,mi-am cumparat si eu poseta D&G cu 20 de euro in Antalya,acum 5 ani credca...foarte probabil pentru o masina construita numai pentru shou,as opta si eu pt niste jante replici maaaari ,frumoase ,aparent renumite si ieftine...sau in mod cert nu as cumpara o clanta interioara dreapta spate la 150 de roni daca o pot lua la 50..ca sa fim seriosi..nu are nimica.Insa rationalizati bine ce ,unde cu cat cumparati.
Pentru masina de care trageti zi cu zi,de ex nu e cazul sa va cumparati faruri dubioase...sau doamne fereste discuri replici (dada,stim si de asa ceva...deja exportam in Germania si se numeste EBC.

In problema garantiei,iarasi nu as vrea sa ma bag.Franchizorul legal este obligat si este ajutat in solutionarea problemelor de garantie,iar vanzatorului de replici ii este usor de inlocuit, financiar vorbind, piesele pentru a-si pastra renumele.Punct.

Asadar,ganditi-va bine ce cumparati si cu cati bani...si mai ales nu sariti la vanzatori,care vand niste produse "exagerat de scumpe" ...pot sa va asigur,ca nu sunt ei idioti sa incearca sa mearga pe un castig enorm in aceste vremuri grele...pur si simplu e posibil ca altul care ti-a oferit un termen de comparatie sa iti fi oferit ...o replica.
Warning! I have an attitude and I know how to use it!

PLM Tuning.ro: Despre PLM Tuning.ro | Sediul PLM Tuning.ro | Portofoliul PLM Tuning.ro
Forum PLM Tuning.ro: Codul de conduita | Regulamentul chirurgilor | Anunturi forum | Sugestii si reclamatii
Trixi

Sex: Feminin
Autoturism: Suzuki
Model: Swift
An: 2005
Tuning a la PLM: Da

Înapoi la Regulamentu' chirurgilor